מרפאה פרטית למחלות שריר הלב

מרפאה פרטית למחלות שריר הלב

מהן מחלות שריר הלב?

במחלות שריר הלב יש פגיעה ראשונית במבנה ותפקוד שריר הלב.

פגיעה תפקודית בשריר הלב

חלק ממחלות שריר הלב פוגעות במבנה ותפקוד שריר הלב גורמות בעיקר לפגיעה ביכולת ההתכווצות של השריר (והזרמת דם לאיברים ולריאות). בחלק ממחלות שריר הלב יכולת ההתכווצות של שריר הלב, יכולה להיות שמורה אך ומתאפיינת פגיעה ביכולת ההרפיה לאחר ההתכווצות (הפרעה במילוי הדם בחדרים). בשני המצבים הלב מתקשה לספק את צורכי הגוף במאמץ ולעיתים אף במנוחה.

שינוי במבנה שריר הלב

בחלק ממחלות שריר הלב הדבר יתבטא כעיבוי דופנות החדרים שגודלם הכללי תקין, בחלקן יתבטא בהרחבת החדרים עם דופן דקה.

מהן הסיבות למחלות שריר הלב?

חלק ניכר ממחלות גנטיות ותורשתיות: חלק ניכר ממחלות שריר הלב הן נרכשות עם אופן תורשה משתנה, חלקן מערבות את הלב בלבד ובחלקן הפגיעה בלב היא חלק מתסמונת כללית הפוגעת במערכות נוספות בגוף. במרבית המקרים ניתן לזהות בבדיקות גנטיות את המוטציה הספציפית הקשורה למחלה.

מחלות נרכשות במהלך החיים: חלק ממחלות שריר הלב נרכשות במהלך החיים, כגון לאחר דלקת בשריר הלב ("מיוקרדיטיס"), משניות למחלות ממאירות של הדם, לאחר שימוש בחומרים רעילים (אלכוהול, סוגים שונים של כימותרפיה למחלות סרטניות), בנשים סביב לידה או מיד לאחריה, או תגובתיות להפרעות קצב עם מהירות דופק גבוה וממושכת. חלק מהמחלות – נדיר מאד (לדוגמה מחלת פַבּרִי), חלקן – נפוץ עד 1 מתוך 200 אנשים באוכלוסייה (ָקָרדִיוֹמִיופָּתִיה הִיפֶּרטרוֹפִית).בהתאם לסוג המחלה – תתכן גם עליה בסיכון למוות פתאומי.

מה כוללת מרפאת מחלות שריר הלב?

יעוץ רפואי לאבחון מחלות שריר הלב

האבחון הראשוני וההמלצות לטיפול במחלות שריר הלב נערך על ידי פרופסור שמי קרסו–קרדיולוג מומחה ובעל ניסיון רב במחלות שריר הלב. הייעוץ הרפואי כולל:

  • שיחה עם המטופל לקבלת הסיפור הרפואי האישי והמשפחתי המפורט.
  • בדיקה גופנית כוללת (- לא רק המערכת הלבבית…) תרשימי אק"ג ואקו-לב.
  • המשך ההערכה רפואית מדויקת בדרך כלל ידרוש גם MRI לב, לפעמים מיפויי לב שונים, הערכת מקצב ממושכת (בדיקת "הולטר"), ייעוץ גנטי. להערכה תפקודית יידרש לעיתים גם ביצוע אקו במאמץ.
  • הטיפול במחלות שריר הלב משתנה בהתאם לסוג המחלה ושונה מהותית מהטיפול במחלות לב אחרות (מחלות כלי הדם של הלב, מחלות המסתמים – הנפוצות יותר). לחלק ממחלות שריר הלב טיפול ספציפי, ולאחרונה הצטרפו טיפולים חדשים שהוכחו מדעית כיעילים.

אשד המכון הלבבי מרפאת מחלות שריר הלב

באשד המכון הלבבי, מרפאה ייחודית לאבחון הערכה וטיפול באנשים עם מחלות שריר הלב. המרפאה בניהולו של פרופ' שמי קרסו קרדיולוג מומחה, התמחה במחלות שריר הלב בקנדה. שימש כיו"ר החוג למחלות שריר הלב והפריקרד של האיגוד הקרדיולוגי הישראלי והיה שותף להערכת ההנחיות המקצועיות למחלות אלה של החברה האירופאית לקרדיולוגיה.

מכון רפואי אשד – המכון הלבבי, נוסד בשנת 2022 על ידי רופאים מומחים בקרדיולוגיה פולשנית ואקו לב, ד"ר דוד מרמור, פרופסור שמי קרסו וטכנולוגית רפואית מומחית באקו לב אורית אלירז. אשד המכון הלבבי, הוקם במטרה לספק את האיכות הגבוהה ביותר של אבחון וטיפול לבעיות לב וכלי דם, לתושבי מודיעין-מכבים-רעות ומרכז ישראל.

למרכז רפואי אשד המכון הלבבי, שרותי בדיקות רפואיות קרדיולוגיות לרבות בדיקת מאמץ, אקו לב , אקו לב במאמץ וייעוץ קרדיולוגי הנערכים על טכנאים רפואיים ועל ידי רופאים קרדיולוגים מומחים. הבדיקות נערכות באופן איכותי, בזמינות גבוהה ושירות אישי.

דילוג לתוכן